Rękojmia deweloperska – czym jest i co obejmuje?

Zdjęcie artykułu Rękojmia deweloperska – czym jest i co obejmuje?

Jakie prawa mają osoby kupujące nieruchomość z rynku pierwotnego? Dowiedz się, czym jest rękojmia deweloperska. Sprawdź, co obejmuje gwarancja na nabyte przez Ciebie mieszkanie. Dzięki regulacjom prawnym kupujący mogą czuć się bezpiecznie i mają pewność, że ewentualne usterki w lokalu zostaną usunięte na koszt firmy, która go wybudowała.

Prawo dotyczące rękojmi deweloperskiej

Wszystko zapisane jest w kodeksie cywilnym. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne lub prawne sprzedawanej nieruchomości. Jeżeli się od niej uchyla, nabywca może wnieść pozew do sądu. Decydując się na współpracę ze sprawdzoną firmą deweloperską, zyskujesz jednak kompleksowe wsparcie jej pracowników. Oznacza to, że zatrudniani przez nią fachowcy starannie doglądają przebiegu realizacji inwestycji budowlanej. Weryfikują stan techniczny mieszkań, dzięki czemu udaje się uniknąć usterek i konieczności ich zgłaszania. Mimo wszystko każdy kupujący powinien znać przepisy dotyczące rękojmi. Czym różni się ona od gwarancji? Jest obligatoryjna. Udzielanie gwarancji to natomiast dobra wola sprzedawcy.

Co obejmuje gwarancja na mieszkanie od dewelopera?

Omawiane przez nas przepisy dotyczą sytuacji, gdy nieruchomość już została kupiona i przeprowadzono odbiór techniczny. Nabywca mógł wówczas nie być świadomy wad mieszkania, które ukazały się później. Rękojmia deweloperska dotyczy między innymi przypadków, gdy lokal jest niekompletny i nie zawiera elementów wypunktowanych w zawartej umowie. Można ubiegać się o nią, gdy:

  • brakuje drzwi, grzejnika,

  • ściany są krzywe, a podłogi nierówne,

  • nie zgadza się metraż mieszkania,

  • okna i drzwi są nieszczelne,

  • występują problemy z wentylacją lub ogrzewaniem,

  • przecieka dach,

  • zacinają się drzwi wejściowe na klatkę schodową,

  • na balkonie brakuje spadku do odpływu wody,

  • pojawiają się częste awarie windy.

Jak widać, rękojmia mieszkania może obejmować nie tylko odpowiedzialność za przestrzeń w zakupionym, wydzielonym lokalu, ale także usterki w częściach wspólnych budynku. Istnieją jeszcze wady prawne, które niezmiernie rzadko zdarzają się w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Występują wtedy, gdy na przykład, użytkowanie lokalu jest ograniczone przez sąd. Dobrowolna gwarancja może być udzielona też na drobne niedogodności, takie jak porysowane szyby w oknach.

Jak skorzystać z rękojmi od dewelopera?

Masz aż pięć lat na zgłoszenie usterek. Właśnie taki jest okres trwania rękojmi deweloperskiej. Przepisy zmieniły się na korzyść nabywców, ponieważ wcześniej były to zaledwie trzy lata. Deweloper powinien usunąć wykryte przez Ciebie wady. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przed sprzedażą mieszkania sam Cię o nich poinformował i byłeś ich świadomy. Usterki najlepiej zgłaszać pisemnie, a dokumenty przesłać w taki sposób, by mieć potwierdzenie ich odbioru. Jako załączniki dodaj zdjęcia ilustrujące zaistniały problem, na przykład wilgoć na ścianach lub rysy na oknach. Opisz swoje oczekiwania wobec sprzedawcy. Jeżeli wady uniemożliwiają korzystanie z lokalu, a naprawy nie przyniosą pożądanych efektów, możesz odstąpić od umowy zakupu. Istnieje również opcja ubiegania się o odszkodowanie.

Mieszkanie z gwarancją deweloperską

Wybierz dobrego dewelopera, a będziesz spokojny o stan techniczny nabywanej nieruchomości. Będzie Cię chronić dobrowolna gwarancja deweloperska. W razie problemów zawsze możesz skorzystać z prawa do rękojmi. Zapraszamy na naszego bloga o inwestycjach mieszkaniowych. Znajdziesz tam wiele porad, które ułatwią Ci zawarcie bezpiecznej i satysfakcjonującej transakcji.

Może Ci się spodobać również