Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

oświetlenie pokoju

Wiele osób kupujących nieruchomości staje przed niemałym wyzwaniem – jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? Istnieją uniwersalne zasady, które warto stosować, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, czy lokal w bloku. Podpowiadamy, jak rozmieścić źródła światła w różnych pomieszczeniach, np. w salonie, kuchni czy łazience, aby stworzyć przytulną atmosferę, jednocześnie dbając o funkcjonalność i komfort użytkowania przestrzeni. 

Rodzaje oświetlenia – ogólne, punktowe, dekoracyjne 

Najważniejszą zasadą, którą trzeba znać, chcąc zaplanować i rozmieścić oświetlenie mieszkania w bloku, jest to, że należy dopasować źródła światła do odpowiednich zastosowań. Można podzielić je na: 

  • ogólne, 
  • punktowe 
  • dekoracyjne.  

Każde z nich pełni inne funkcje oraz wpływa na wygląd i atmosferę salonu, kuchni czy łazienki w mieszkaniu. 

Oświetlenie ogólne to podstawa – rozjaśnia całe pomieszczenie. Najczęściej jest to lampa sufitowa, która świeci jasno i równomiernie, zapewniając odpowiednią ilość światła do wykonywania codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy poruszanie się po pokoju. 

Światło punktowe co do zasady jest skupione na konkretnych obszarach lub elementach w mieszkaniu. Może to być np. listwa LED nad blatem kuchennym, świetlówka przy lustrze w łazience czy też lampa nad miejscem do czytania w salonie. Za pomocą kinkietów, wariantów stojących możemy poprawić funkcjonalność pomieszczeń w bloku i zaplanować rozmieszczenie, dzięki któremu wszystkie ważne miejsca będą odpowiednio rozjaśnione. 

Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu podniesienie estetyki wnętrza i tworzenie przytulnej atmosfery. Może to być np. wisząca lampa o ciekawym kształcie, kolorze lub fakturze, która stanie się centralnym punktem w pomieszczeniu. Lampki ozdobne mogą być również wbudowane w meblach, takich jak witryny i szafki, dodając im atrakcyjności i podkreślając ich zawartość. 

Kombinacja tych trzech rodzajów źródeł światła pozwala zaplanować oświetlenie z uwzględnieniem naszych potrzeb i preferencji dotyczących np. nastroju w danym pomieszczeniu. Zgodnie z zasadami ważne jest, aby dobrze rozmieścić lampy, aby zapewnić zarówno funkcjonalność, jak i estetykę w mieszkaniu w bloku. 

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie i innych pomieszczeniach? 

Podczas urządzania mieszkania w bloku, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rozmieścić oświetlenie w salonie, kuchni, łazience czy sypialni? Ma to istotne znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu tych pomieszczeń. W zależności od przeznaczenia i specyfiki danego pokoju istnieją pewne zasady, które warto wziąć pod uwagę, chcąc zaplanować projekt. 

W salonie, który jest często centralnym punktem mieszkania, warto umieścić na środku źródło światła ogólnego (takie jak lampa sufitowa), aby zapewnić równomierną i dobrą widoczność w całym pomieszczeniu. Dodatkowo dobrze jest rozmieścić w salonie kinkiety lub lampy stojące, aby podkreślić konkretne elementy wystroju, takie jak obrazy, półki z książkami czy inne ozdoby. Ważne jest również, aby zaplanować oświetlenie dekoracyjne, które doda wnętrzu charakteru i stworzy przyjemną, przytulną atmosferę. 

W kuchni, gdzie najważniejszą zasadą jest funkcjonalność, należy zadbać o dobrą widoczność w okolicy blatów roboczych, np. za pomocą świetlówek lub pasków LED. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie przygotować nawet skomplikowane potrawy. Główne źródło światła (pod sufitem) powinno być wystarczająco jasne, aby rozświetlić całe pomieszczenie. Jeżeli w kuchni albo w salonie znajduje się stół lub wyspa, warto rozmieścić dodatkowe lampy również nad nimi. 

W sypialni, w której priorytetem jest relaks i odpoczynek, dobrze jest zaplanować oświetlenie tworzące nastrojową atmosferę. Po bokach łóżka warto rozmieścić lampki nocne lub kinkiety, umożliwiające czytanie przed snem oraz dające miękkie, delikatne światło. Jako jego ogólne źródło można wybrać – wedle preferencji – nierzucającą się w oczy lampę sufitową lub też dekoracyjny, ozdobny żyrandol. 

W łazience w bloku, oprócz źródła światła ogólnego, które pozwoli na komfortowe użytkowanie pomieszczenia, przydają się również lampy punktowe – można je rozmieścić np. przy lustrze, przy którym wykonuje się codzienne czynności, takie jak golenie się czy nakładanie makijażu. Idealnie sprawdzą się tu świetlówki lub LED-y. Ciekawym pomysłem jest także podświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny w mieszkaniu (oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa) – kąpiel w takich warunkach może okazać się niezwykle odprężająca. 

Planowanie oświetlenia – wybór lamp i żarówek 

Bardzo ważną zasadą, o której nie można zapomnieć, chcąc zaplanować oświetlenie w mieszkaniu w bloku, jest dobór odpowiednich lamp i żarówek – powinny one pasować do stylu wnętrza oraz spełniać nasze oczekiwania dotyczące konkretnych pomieszczeń. 

W sklepach dostępne są najróżniejsze modele lamp, zróżnicowane pod względem rozmiaru, kształtu czy koloru. Przykładowo, jeśli mamy zamiar zaplanować oświetlenie do nowoczesnego i minimalistycznego salonu w bloku, możemy rozmieścić w nim proste, geometryczne lampy wiszące, które będą wpisywać się w ten styl. Do wnętrz mieszkań o rustykalnym charakterze pasują z kolei drewniane, ręcznie wykonane klosze. 

Nie można zapomnieć też o wyborze odpowiednich żarówek – na rynku są dostępne ich różne rodzaje, takie jak LED-y, modele energooszczędne czy o regulowanej jasności. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na moc, temperaturę barwy światła i kształt żarówki, aby dopasować ją do konkretnej lampy i uzyskać wymarzony efekt. Wedle zasady do pomieszczeń, w których odpoczywamy – takich jak sypialnia i salon – warto zaplanować wybór oświetlenia o ciepłym zabarwieniu (światło żółte), natomiast w łazience czy w domowym biurze lepiej sprawdzi się światło zimne (białe). 

Dobór odpowiednich lamp i żarówek do konkretnych pokojów, np. kuchni i salonu, wymaga uwzględnienia zarówno ich funkcjonalności, jak i estetyki. Staranne dopasowanie produktów do stylu mieszkania w bloku pozwoli stworzyć przytulną i spójną atmosferę w każdym pomieszczeniu. 

Oświetlenie mieszkania w bloku 

Wiesz już, jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu w bloku, a także jakimi zasadami się przy tym kierować. Pamiętaj, żeby zawsze brać pod uwagę dostępne źródła światła naturalnego (np. okna), aby odpowiednio rozmieścić lampy, kinkiety czy świetlówki w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortowym, estetycznym i funkcjonalnym wnętrzem.

Może Ci się spodobać również