Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to dla większości osób największy wydatek w życiu. Jak dobrze przygotować się do procesu zakupowego, aby lokal mieszkalny spełniał wszystkie kryteria jakościowe? Co sprawdzić na etapie analizy oferty i oględzin, aby wychwycić ewentualne niedociągnięcia techniczne? Jakich formalności musi dopełnić strona kupująca, a co powinniśmy otrzymać od sprzedającego? Wszystkich poszukujących mieszkania zapraszamy do artykułu, w którym poruszymy najważniejsze kwestie związane z jego zakupem.

Kupowanie mieszkania – porady

Analizując zakup mieszkania krok po kroku, musimy najpierw podjąć decyzję, czy poszukujemy lokalu z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami, a wybór będzie tu głównie polegał na ocenie aranżacji pomieszczeń oraz lokalizacji. Zakup od dewelopera wiążę się także z gwarancją na elementy wskazane w umowie, dzięki czemu mamy pewność co do stanu technicznego. Analizując oferty deweloperskie, warto natomiast ograniczyć się do firm cieszących się uznaniem na rynku, które mogą wykazać bogate portfolio zrealizowanych inwestycji. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego daje ogromne możliwości personalizacji wystroju wnętrza pod własne potrzeby. Wiąże się to wprawdzie z koniecznością podjęcia prac wykończeniowych, które trwają nawet kilka miesięcy. Jednak finalnym etapem całego procesu zakupowego staje się mieszkanie dopasowane do gustu i własnych potrzeb aranżacyjnych.
Nieco inna sytuacja obowiązuje dla lokali z rynku wtórnego. Kupowanie mieszkania, które już istnieje, pozwala łatwiej wyobrazić sobie jego późniejszą aranżację. Mieszkania z rynku wtórnego dają możliwość analizy okolicy, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego jest tu najczęściej wyraźnie określony. Nie bez znaczenia pozostaje także oszczędność czasu.

Co sprawdzać przy zakupie mieszkania?

Przechodzimy teraz do kluczowej części artykułu, w której opowiemy, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie. Zatem co sprawdzać przy zakupie mieszkania? Fundamentem skutecznego zakupu staje się analiza techniczna budynku. Z jakiego materiału została wykonana konstrukcja? Czy elewacja wykazuje dobre właściwości izolacyjne? Będzie to miało ogromne znaczenie dla przyszłych kosztów eksploatacji. Warto ocenić stan tynków, podłóg, umeblowania. Zakup z rynku wtórnego niesie ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i bardzo kosztownych niespodzianek. Dlatego osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dokonać oceny stanu technicznego budynku, powinny skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Na rynku istnieją pakiety usług wyceniających daną nieruchomość. W zamian za niewielką opłatę, zyskujemy szczegółowe informacje o mieszkaniu, a także argumenty do negocjacji cenowych.
Podczas zakupu mieszkania warto brać pod uwagę dużo szerszy kontekst, nie ograniczając go do samej nieruchomości. Poznanie planu zagospodarowania przestrzennego jest kluczem do sukcesu w miejscach, gdzie okolica obfituje w niezabudowane tereny. Czy pobliski las, który obecnie podbija cenę mieszkania, nie zamieni się wkrótce w plac budowy? Czy sąsiedztwo domków jednorodzinnych o dość długiej historii nie przyniesie nam ogromnego zadymienia w miesiącach jesienno-zimowych? Czy miejsca parkingowe okażą się wystarczające nie tylko dla mieszkańców, ale także dla gości? Jak wygląda infrastruktura zewnętrzna – komunikacja miejska, szkoły, sklepy, szpitale, tereny zielone?
Będąc na miejscu, koniecznie sprawdźmy stan gniazdek elektrycznych, ciśnienia wody w kranach, kondycję ścian i podłóg. Wszelkie zacieki na farbie mogą świadczyć o obecności grzyba lub pleśni, które bardzo trudno usunąć.
Nie pomijajmy również kwestii zarządzania przestrzenią wspólną. Skuteczność działań wspólnoty mieszkaniowej łatwo ocenić po krótkiej analizie stanu terenu zewnętrznego. Warto jednak zajrzeć do dokumentów opisujących zakres odpowiedzialności administratora, a także procedury zgłaszania uszkodzeń.

Jakie dokumenty przy zakupie mieszkania należy otrzymać od sprzedającego?


Kupno mieszkania formalności rodzi na etapie podpisywania aktu notarialnego. To, jakie dokumenty przy zakupie mieszkania należy posiadać, precyzują ogólne przepisy. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, musimy otrzymać od dewelopera dokumenty, które dowodzą jego prawa własności oraz pisemną decyzję o oddaniu budynku do użytkowania. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, strona sprzedająca musi przedstawić zaświadczenie o braku osób zameldowanych, zaświadczenie o braku zaległości z opłatami, a także odpis dokumentu prawa własności (akt notarialny zakupu, nabycie spadku itp.) Formalności przy zakupie mieszkania dotyczą także zapłaty taksy notarialnej oraz podatku PCC, które pokrywa kupujący. Podpisanie aktu notarialnego poprzedzone jest ustaleniem terminu zapłaty za lokal mieszkalny, a także przekazania kluczy. Ostatnim etapem staje się podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego między kupującym a sprzedającym, którego głównym celem jest spisanie stanu liczników dla późniejszego przekształcenia umów z dostawcami gazu i energii elektrycznej.
Jeśli zakup mieszkania będzie finansowany środkami z kredytu hipotecznego, do wspomnianych powyżej formalności należy jeszcze dołączyć podpisanie ze sprzedającym umowy przedwstępnej. Jej głównym celem staje się zabezpieczenie interesów sprzedającego, który rezerwuje dla strony kupującej czas na otrzymanie kredytu. Umowa przedwstępna określa termin zawarcia umowy przyrzeczonej oraz prawa i obowiązki obu stron transakcji.
Porady, jak kupować mieszkanie, mogą objąć wiele stron tekstu, dlatego ograniczyliśmy się tutaj jedynie do najbardziej istotnych kwestii. Warto natomiast zdać sobie sprawę, że kupowanie mieszkania powinno być procesem chłodnym, z wyłączeniem zabarwienia emocjonalnego. Spokojna analiza oferty sprzedażowej pozwoli wychwycić więcej niuansów niż decyzja oparta na pozytywnej wizji przyszłego mieszkania. Wyjaśniliśmy, na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania, jakie procedury formalne przy zakupie mieszkania należy brać pod uwagę, a także proces sprawdzenia mieszkania przed kupnem i ocenę jego stanu technicznego. Nasze porady na kupowanie mieszkań stanowią dobrą bazę dla skutecznej i satysfakcjonującej transakcji, dlatego zachęcamy do wprowadzenia ich w życie.

Może Ci się spodobać również