Mieszkanie parterowe z ogródkiem — wady i zalety

Własne mieszkanie z kawałkiem zieleni to marzenie wielu osób. Jednak często pojawia się pytanie, na jakiej kondygnacji je wybrać – czy na parterze, czy może na piętrze z balkonem i tarasem? Wiele osób mieszkających w mieście pragnie mieć swój kawałek zieleni. Tym bardziej że jeszcze do niedawna było trudno znaleźć tego typu miejsce w mieście. Na szczęście w ostatnich dekadach zaczęło się to zmieniać. Dlatego przed podjęciem decyzji, czy kupić mieszkanie z ogródkiem, czy dom, warto przeanalizować zalety i wady lokum w bloku z kawałkiem zieleni.

Wady mieszkania na parterze

Największą wadą mieszkania na parterze okazuje się zaciemnienie, z uwagi na to, iż kondygnacja znajduje się nisko, a drzewa i inne budynki zasłaniają dostęp do światła dziennego, aczkolwiek nie zawsze jest to regułą. Kolejny minus to, w zależności od rodzaju budownictwa, chłodniejsze temperatury w sezonie jesienno-zimowym wewnątrz mieszkania. Na szczęście ta wada latem okazuje się nieocenioną zaletą.

Ponadto w przypadku powodzi istnieje ryzyko zalania mieszkania lub powstania innych szkód w trakcie pojawienia się żywiołów. Kolejną wadą mieszkania na parterze okazuje się mniejsza prywatność, w szczególności, jeżeli pomieszczenia znajdują się od strony ulicy i nie ma ogródka. Jego usytuowanie stanowi pewną barierę na linii mieszkanie – ulica.

Zalety mieszkania na parterze z ogródkiem

Decydując się na zakup mieszkania na niższej kondygnacji, można liczyć na wiele zalet. Zakup mieszkania na parterze to przede wszystkim niższa cena, czasami nawet o kilka lub kilkanaście procent niż lokum na wyższych piętrach. Ponadto mieszkanie na parterze wiąże się z dużym komfortem i wygodą, w szczególności, gdy trzeba wnosić nowe meble, a stare wynosić. Dla osób starszych oraz mających problemy z poruszaniem się zalety mieszkania na parterze z ogródkiem okazują się wprost nie do przecenienia.

Natomiast małżeństwa z małymi dziećmi oraz rodziny z osobami poruszającymi się na wózkach w sposób szczególny docenią zalety mieszkania na parterze. Zaledwie kilka stopni do pokonania, a także odpowiednio przygotowane podjazdy pozwolą na sprawne i szybkie przemieszczanie się bez czekania na windę. Natomiast dla młodych i zdrowych osób mieszkanie na parterze ułatwi wnoszenie reklamówek z zakupami.

Ogródek w bloku, czy warto go mieć i dlaczego

Osoby wybierające mieszkanie na parterze, mogą liczyć na posiadanie niewielkiego ogródka z zielenią pozwalającego na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Taka przestrzeń relaksu okazuje się bezcenna w mieście. Dzieci mogą odrabiać lekcje pod chmurką i się bawić, a rodzice wypoczywać po całym dniu pracy. Ponadto ogródek przy mieszkaniu to idealne miejsce na organizację rodzinnych uroczystości okolicznościowych i wieczornych spotkań przy grillu ze znajomymi. Kolejną zaletą ogródka przy bloku jest możliwość posiania warzyw i posadzenia kwiatów oraz niewielkich krzewów. Reasumując, mieszkanie parterowe z ogródkiem stwarza wiele udogodnień i pozwala na organizację wielu zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu

Może Ci się spodobać również