Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego

Odwieczny kupujących mieszkania – zakup lokalu nowego lub używanego – ma swoje podstawy w wielu aspektach wartych rozważenia. Oba rozwiązania niosą pewne zalety; oba mają też swoje niedoskonałości. Analizę ofert sprzedaży nieruchomości dobrze poprzeć wiedzą o tym, jakie konsekwencje niesie każda z opcji. Rynek wtórny a pierwotny nieruchomości rządzi się nieco innymi zasadami, o których za chwilę opowiemy.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego – na czym polega różnica?

Rynek wtórny a pierwotny – jak dokonać wyboru? Definicja rynku wtórnego mówi, że są to wszystkie mieszkania oddane do użytku. Mieszkania z rynku wtórnego były zazwyczaj zamieszkiwane przez właściciela lub wynajmowane, a po pewnym czasie zostały wystawione na sprzedaż. Rynek pierwotny jest natomiast ofertą bezpośrednio od dewelopera. Nowe mieszkanie można wykończyć według własnych preferencji, co jednak wiąże się także z dodatkowymi kosztami. Decyzja ogranicza się zatem do wyboru pomiędzy lokalem nowym, dającym gwarancję na komponenty konstrukcyjne, a nieruchomością używaną, gdzie sprawdzenia technicznego należy dokonać we własnym zakresie.

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – dlaczego rynek wtórny wciąż cieszy się popularnością?

Kupując mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego, nowy właściciel musi dokonać wyboru lokalizacji, sprawdzić swoje możliwości kredytowe, a także aktywnie poszukiwać najlepszej oferty. Te cechy są wspólne dla obu typów nieruchomości. Rynek wtórny przynosi wiele zalet dla osób, które chcą maksymalnie przyspieszyć termin zamieszkania. Można wybrać lokal o wysokim standardzie wykończeniowym, a  podpisanie aktu notarialnego i przekazanie kluczy są efektem indywidualnych ustaleń między stronami. Rynek wtórny do niedawna zachęcał niższymi cenami, jednak ta różnica powoli się zaciera. Niekwestionowaną zaletę stanowi natomiast ogromna liczba ofert. Przyszły właściciel ma zatem możliwość szybkiej selekcji, a ostateczna decyzja następuje na podstawie wizji lokalnej. Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego różni się także infrastrukturą okolicy. Rynek wtórny posiada zagospodarowaną przestrzeń wokół osiedla. Zagospodarowaną nie znaczy jednak najlepszą. Powszechną bolączką starych osiedli pozostaje brak miejsc parkingowych, a także nieprzemyślany układ ulic i alejek spacerowych.

Popularność mieszkań z rynku wtórnego ma swoją przyczynę w ich natychmiastowej dostępności i licznych ofertach. Jednak odpowiedź na pytanie: mieszkanie od dewelopera czy rynek wtórny?, warto rozszerzyć o wskazanie kilku istotnych wad rynku wtórnego. Przede wszystkim nie mamy tutaj żadnej gwarancji co do stanu technicznego. Wynajęcie rzeczoznawcy pomaga wykryć widoczne awarie czy zaniedbania, jednak nie da pełnej wiedzy o instalacjach wewnętrznych i historii eksploatacji budynku. Zastanawiając się nad zakupem mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego, należy wziąć pod uwagę parametry termoizolacyjne
budynku oraz jego wyciszenie. W nieruchomościach o słabej izolacji termicznej, koszty czynszu mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż dla nowoczesnych lokali z rynku pierwotnego.

Rynek wtórny a pierwotny – co oferują mieszkania od dewelopera?

Mieszkanie wolne od usterek, przygotowane do dowolnej aranżacji, położone na osiedlu z parkingami podziemnymi, spokojna lokalizacja z dużą ilością terenów zielonych – oto jedne z najważniejszych cech oferty deweloperskiej. Na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba jednak poczekać. Jego wykończenie także zajmuje dodatkowe kilka tygodni. Jednak nagrodą za ten wysiłek staje się nowe, funkcjonalne wnętrze, całkowicie dopasowane do preferencji inwestora. Należy pamiętać, że koszty gruntownego remontu mieszkania używanego niemal zawsze przekraczają wartość wykończenia nieruchomości na rynku pierwotnym. Ostateczna cena za metr kwadratowy będzie zatem niższa przy zakupie nowego mieszkania. Nowoczesne standardy technologiczne sprawiają, że mieszkania z rynku pierwotnego wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi. Mamy tu na myśli nie tylko jakość izolacji budynku, która wpływa na komfort cieplny i ogranicza rachunki za ogrzewanie. Na rynku wtórnym a pierwotnym nieruchomości zachodzą także różnice pod względem parametrów instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Nowość podzespołów daje po prostu gwarancję bezawaryjności na długie lata. Mieszkania na rynku pierwotnym niosą w sobie znacznie większy potencjał inwestycyjny. Pozostają atrakcyjne pod kątem wynajmu, a także umożliwiają osiągnięcie lepszej ceny przy przyszłej sprzedaży. Jaki wybór okaże się lepszy – mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Inwestorzy, którzy nie są ograniczeni czasowo, a także za priorytet stawiają sobie jakość techniczną, przewidywalność, bezpieczeństwo i swobodę aranżacji, powinni skierować się w stronę mieszkań z rynku pierwotnego. Nieruchomości na rynku pierwotnym zachowują swoją wartość na dłużej, a także pozwalają cieszyć się nowym, luksusowym wnętrzem i przemyślaną wizją przestrzeni zewnętrznej.

Może Ci się spodobać również