Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo?

Jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku ma wejść w życie zapowiadana przez rząd możliwość skorzystania z kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. Tzw. gwarantowany kredyt mieszkaniowy to jedno z najgłośniejszych założeń Nowego Polskiego Ładu – pakietu zmian podatkowych uchwalonych pod koniec 2021 roku. Dowiedz się, na czym polegać ma wsparcie, kto będzie mógł z niego skorzystać i od kiedy kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny dla osób marzących o własnym „M”.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego 2022 – na czym to polega?

Chcesz zaciągnąć kredyt na mieszkanie, ale brakuje Ci środków na wkład? Sprawdź, czy możesz skorzystać z opcji mieszkanie bez wkładu własnego! Celem programu jest wsparcie starań Polaków ubiegających się o finansowanie na zakup mieszkania lub domu. Podpisana przez prezydenta Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym ma zapewnić wkład do kredytu hipotecznego .

Kredytobiorca nie otrzyma „do ręki” środków, a jedynie gwarancję zabezpieczenia wkładu własnego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt bez wkładu własnego zaciągany będzie na 100% wartości inwestycji. W sytuacji, gdy kredytobiorca będzie miał trudności w spłacie zobowiązania, gwarancja zostanie przez BGK przekazana do instytucji kredytującej.

Dla kogo gwarantowany kredyt mieszkaniowy?

Zgodnie z zapisami ustawy, gwarantowany kredyt mieszkaniowy, umożliwiający otrzymanie finansowania na mieszkanie bez wkładu własnego ma być dostępny dla osób, które uzyskają zdolność kredytową i spełnią wszystkie pozostałe wymogi, dotyczące m.in. braku posiadania na własność innej nieruchomości. Kredyt bez wkładu własnego kierowany jest do:

– osób bez dzieci oraz posiadających 1 dziecko – pod warunkiem nieposiadania przez nich ani przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym innej nieruchomości,

– osób z minimum dwójką dzieci – dopuszczalne jest posiadanie jednej nieruchomości do 50 m2 przy dwójce dzieci, do 75 m2 przy trójce lub do 90 m2 przy czwórce dzieci. Powyżej czwórki dzieci limit powierzchni przestaje obowiązywać.

Gwarantowany przez rząd kredyt bez wkładu własnego ma być dostępny nie tylko dla małżeństw, ale także dla par oraz singli – również dla osób bezdzietnych. Co ważne, ustawa nie przewiduje ograniczeń wiekowych, które komukolwiek miałyby blokować gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

Mieszkanie bez wkładu własnego – ile wyniesie gwarancja?

Przyznawana przez BGK gwarancja ma pokrywać od 10 do 20% wartości kredytu, przy czym górny próg wyniesie 100 000 zł. Nie należy przy tym zapominać, że kredytobiorca w dalszym ciągu będzie mieć obowiązek spłaty całego zaciągniętego przez siebie zobowiązania.

Kredyt bez wkładu własnego – od kiedy?

Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w 1. połowie bieżącego roku. O kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego 2022 będzie można starać się od 27 maja. BGK na realizację programu uruchomi specjalny fundusz mieszkaniowy. Skorzystanie z rządowych gwarancji ma być możliwe do 31 grudnia 2030 roku.Może Ci się spodobać również