Lokale mieszkalne znajdujące się w budynkach wielorodzinnych, podobnie jak domy wolnostojące, wymagają dopasowanego zakresu ochrony ze strony ubezpieczycieli. Aby wiedzieć, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, by w razie nieszczęśliwego zdarzenia móc liczyć na odszkodowanie, musisz wiedzieć, co obejmuje zarówno podstawowy, jak i rozszerzony wariant ubezpieczenia oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy. Wszystkiego dowiesz się, z naszego poradnika – zapraszamy do lektury!
Czym jest ubezpieczenie mieszkania w bloku?
Identycznie jak w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego, również w odniesieniu do lokalu mieszkalnego warto zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. W największym skrócie, ubezpieczenie mieszkania w bloku chroni jego właścicieli przed utratą lub zniszczeniem samego lokum, a niekiedy także znajdującego się w nim wyposażenia. Choć w odróżnieniu od np. OC na samochód, właściciel nie ma obowiązku ubezpieczyć swojej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych sytuacjach polisa staje się wymogiem. Dzieje się tak w momencie, gdy mieszkanie kupowane jest za kredyt hipoteczny. Wymóg zawarcia stosownej polisy, która obejmuje odpowiedni zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, staje się wówczas jednym z warunków otrzymania finansowania.
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje?
W takim razie, na co zwrócić uwagę, chcąc ubezpieczyć swoje „M”, w bloku z wielkiej płyty bądź w nowym budownictwie? Przede wszystkim na zakres ochrony, jaki w ramach zaproponowanej składki zagwarantuje Ci ubezpieczyciel. W najbardziej podstawowym wariancie, ubezpieczenie mieszkania dotyczy zdarzeń losowych, co obejmuje np.:
- pożar, wywołany np. zwarciem w instalacji elektrycznej,
- zalanie, spowodowane przez nieszczelne rury, bądź niefrasobliwego sąsiada,
- wybuch, którego źródłem może być np. ulatniający się gaz,
- gradobicia, wichury oraz inne zjawiska atmosferyczne,
- zniszczenia lokalu na skutek włamania czy akty wandalizmu.
Warto zwrócić uwagę, że podstawowy zakres ubezpieczenia mieszkań w blokach obejmuje od kilku do kilkunastu zdarzeń. Szczegółowa odpowiedzialność może różnić się w zależności od wybranego ubezpieczyciela, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się, z ogólnymi warunkami, na jakich towarzystwo zamierza ubezpieczyć lokal.
Jak ubezpieczyć mieszkanie, by skorzystać z rozszerzonej ochrony?
W podstawowym wariancie ubezpieczenie lokalu w bloku obejmuje wyłącznie elementy stałe, takie jak ściany, okna, posadzki czy drzwi. Ochroną objęte są również m.in. parkiety, panele podłogowe, armatura sanitarna czy meble i sprzęt AGD w zabudowie. Wielu właścicieli pragnie jednak dodatkowo ubezpieczyć swoje mieszkanie, zapewniając sobie ochronę również na wypadek innych ryzyk, np. powodzi czy kradzieży, jak również zabezpieczyć znajdujące się w lokalu sprzęty oraz mienie ruchome, np. przed kradzieżą. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na rozszerzenia do podstawowych ubezpieczeń, które obejmują rozbudowany zakres odpowiedzialności, choć naturalnie wiąże się to ze wzrostem składki na polisie.
Wielu ubezpieczycieli w ramach rozszerzonej odpowiedzialności proponuje swoim klientom również dodatkowe usługi lub pakiety, np.:
- ochrona przed nagłymi skokami napięcia w sieci,
- zabezpieczenie szyb na wypadek ich rozbicia,
- bezpłatna pomoc fachowca w razie usterki,
a także zapewnienie noclegu na czas usuwania poważnej awarii w bloku lub mieszkaniu czy cieszące się coraz większą popularnością ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Położenie mieszkania w bloku, a wybór ubezpieczenia
Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, chcąc ubezpieczyć swoje „M”, jest również kondygnacja, na której znajduje się lokal. Zakres ubezpieczenia mieszkania w bloku powinien być dopasowany do jego położenia, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia poszczególnych ryzyk nie wszędzie jest jednakowe. Przykładowo, parter i pierwsze piętro, to kondygnacje najbardziej narażone na powódź. Mieszkańcy środkowych poziomów powinni upewnić się, że ubezpieczenia ich mieszkań obejmują ochronę przed zalaniem, z kolei w przypadku lokali na najwyższych piętrach warto zapewnić sobie zabezpieczenie przed skutkami wichur, czy gradobicia, mogących skutkować np. naruszeniem konstrukcji dachu w blokach.
Brak odpowiedzialności ubezpieczyciela: na co zwrócić uwagę?
Polisy mieszkaniowe oferują szeroki zakres ochrony, szczególnie jeśli zdecydujesz się do wariantu podstawowego dokupić odpowiednie rozszerzenie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w pewnych, wyjątkowych sytuacjach nawet odpowiednie ubezpieczenie mieszkania w bloku nie gwarantuje otrzymania odszkodowania. Wyłączenia odpowiedzialności po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego obejmują m.in.:
- umyślnie wyrządzone szkody,
- zalanie lokalu z winy administracji budynku (np. na skutek pęknięcia rury),
- zbicie szyby przez jednego z mieszkańców,
- kradzieże bez widocznych śladów włamania,
- naruszenie konstrukcji na skutek remontu,
- zniszczenie lub utrata przedmiotów zabytkowych bądź przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, że powyższy katalog wyłączeń może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i obejmować także inne aspekty, np. związane z zakupem mieszkania w bloku postawionym na terenach zalewowych. Nie należy również oczekiwać, że firma wypłaci pieniądze z ubezpieczenia za utracone mienie, jeśli klucze od lokalu przechowywane były np. pod wycieraczką lub w innym, ogólnodostępnym miejscu.
Dobre ubezpieczenie mieszkania to podstawa!
Aby ubezpieczyć lokal w bloku stosownie do swoich potrzeb, warto wiedzieć, co obejmują podstawowe i rozszerzone polisy mieszkaniowe. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie oraz swoim bliskim odpowiedni zakres ochrony. Poszukujesz lokalu, który spełni Twoje aktualne oraz przyszłe potrzeby? Już dziś sprawdź ofertę Masko Invest i znajdź swoje wymarzone „M” w naszych nowoczesnych inwestycjach Młoda Rumia, Osiedle Rodziewiczówny oraz Leśna Zatoka.