Jak urządzić mały balkon w bloku?

Jak urządzić mały balkon w bloku

Przemyślane udekorowanie balkonu o niewielkich wymiarach często okazuje się trudnym wyzwaniem – szczególnie wtedy, kiedy chcemy zainwestować w wygodne meble albo różnego rodzaju ozdoby. Ograniczona przestrzeń sprawia również, że niezwykle ważne staje się wcześniejsze przygotowanie projektu z dokładnymi wymiarami i rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia. Warto jednak wspomnieć, że istnieje kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zaprojektowanie małego balkonu przebiegnie sprawniej i pozwoli na uzyskanie przytulnego, odprężającego miejsca. O czym należy pamiętać, planując tego typu inwestycję?

Najważniejsze wskazówki dotyczące projektowania niewielkiego balkonu

Odpowiednio zaprojektowany taras sprzyja wypoczynkowi i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić balkon w bloku, powinieneś przede wszystkim skupić się na stworzeniu przestrzeni, która będzie dla Ciebie komfortowa i relaksująca. Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących aranżowania niewielkiego balkonu jest wybór odpowiednich mebli. Godną uwagi propozycją okazują się meble tarasowe, które cechują się niewielką wagą i nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Na przykład, gdy nie wiesz, jak zagospodarować balkon w jak najbardziej funkcjonalny sposób, możesz zdecydować się na składane meble ogrodowe. Tego typu akcesoria można łatwo złożyć, kiedy nie są używane, aby nie zajmowały cennego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem stają się również stoły z możliwością wysunięcia dodatkowego blatu.

W przypadku niewielkiej przestrzeni tarasowej duże znaczenie mają również kolory. Jasne, ciepłe odcienie optycznie powiększają miejsce i sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne. Dlatego, jeśli nie wiesz, jak udekorować mały balkon bez tracenia cennych metrów kwadratowych, warto przede wszystkim zdecydować się na pomalowanie poszczególnych elementów neutralnymi lub pastelowymi farbami. Z kolei kontrastowym elementem mogą stać się poduszki, narzuty czy dywaniki w bardziej wyrazistych kolorach. Dzięki temu balkon będzie sprawiał wrażenie dobrze zaprojektowanego i niezwykle przytulnego miejsca.

Przemyślane oświetlenie przestrzeni tarasowej – o czym warto pamiętać?

Starannie dobrane oświetlenie ma bardzo duży wpływ na wygląd każdej zewnętrznej przestrzeni, a w przypadku tarasów może pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Jeśli rozważasz, jak urządzić mały balkon w bloku bez zadaszenia i wykorzystać do tego oświetlenie, które nie zajmie cennego miejsca, możesz zdecydować się na lampy montowane na ścianie lub na barierce. Co więcej, coraz większą popularnością cieszą się lampiony oraz świece, które świetnie prezentują się na parapecie albo na stoliku. Godnym uwagi rozwiązaniem okazuje się oświetlenie zasilane energią słoneczną, czyli ze wbudowaną baterią – tego typu lampy są łatwiejsze w montażu, ponieważ nie wymagają podłączenia do prądu i nie zużywają przy tym dodatkowej energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko oraz na wysokość comiesięcznych rachunków.

Może Ci się spodobać również