Jak kupić mieszkanie – zakup mieszkania w kilku krokach

Zdjęcie artykułu jak kupić mieszkanie – zakup mieszkania w kilku krokach

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja, do której trzeba się dobrze przygotować. Sprawdź, jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku. Co należy wykonać w pierwszym kroku? Na jakim etapie zacząć starać się o kredyt hipoteczny? Przedstawiamy praktyczne wskazówki dla osób, które po raz pierwszy kupują lokal mieszkaniowy na własność. Przestrzegaj kilku zasad, a transakcja na pewno przebiegnie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

1. Przygotowania do kupna nieruchomości

To wyjątkowy moment w życiu. Pod decyzją „kupimy mieszkanie” kryje się wiele emocji. Na pewno masz wizję swojego wymarzonego domu, a przeglądając oferty sprzedawców, dajesz się ponieść fantazji. Pierwszy etap przygotowań do zakupienia nieruchomości wymaga jednak rzeczowej analizy sytuacji. Już w tym momencie warto rozważyć swoje możliwości finansowe. Jeżeli nie kupujesz lokalu za gotówkę, zorientuj się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Dzięki temu lepiej zdecydujesz, jakie kupić mieszkanie i od razu będziesz szukać propozycji mieszczących się w określonych widełkach cenowych. Ustal też kryteria dotyczące metrażu i lokalizacji. Myśl o konkretnych potrzebach mieszkańców nieruchomości.

2. Wybór odpowiedniego mieszkania

Mając jasno określone wymagania, szybko zawęzisz oferty sprzedaży nieruchomości do kilku, najbardziej odpowiadających Ci propozycji. Warto inwestować w nowe mieszkania od dewelopera, które zostały zaprojektowane z myślą o komforcie mieszkańców. Nowoczesne osiedla zlokalizowane są w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, szkół, sklepów. W swoim projekcie uwzględniają tereny zielone, place zabaw dla dzieci, balkony. Nieruchomości w stanie deweloperskim można też zaaranżować od podstaw, co daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie projektowania wnętrz. Istnieje też opcja uzyskania wsparcia współpracujących z firmą deweloperską fachowców, którzy dostarczą materiały budowlane i zajmują się pracami wykończeniowymi.

3. Kontakt ze sprzedawcą i rezerwacja mieszkania

Jeśli już wiesz, jaki lokal podoba Ci się najbardziej, nadeszła pora na kontakt ze sprzedawcą. Dalsze kroki mogą zależeć od oferty, na jaką się zdecydujesz. Firma deweloperska  ma duże doświadczenie w obsłudze nabywców nieruchomości i zapewni Ci kompleksowe wsparcie w dopełnianiu formalności. Zazwyczaj rozpoczyna się od rezerwacji mieszkania, wpłacenia opłaty rezerwacyjnej i podpisania wstępnej umowy. Następnie zyskujesz czas na uzyskanie kredytu hipotetycznego i przygotowanie się do opłacenia planowanej przez siebie transakcji. W regulaminie rezerwacji opisano terminy, jakich musisz przestrzegać.

4. Umowa kupna nieruchomości

To ostateczna formalność. Gdy już podpiszesz umowę kupna, mieszkanie będzie Twoje. Przed złożeniem podpisu dokładnie zapoznaj się z treścią dokumentu. Powinien znaleźć się w nim między innymi zgodny z rzeczywistością opis lokalu, wskazujący jego adres i powierzchnię pokoi. Musisz udać się do notariusza, który sporządzi akt notarialny potwierdzający, że stałeś się właścicielem nieruchomości. Do Twoich obowiązków należy też zgłoszenie się do sądu rejonowego, by uzyskać wpis w księdze wieczystej. Pamiętaj też o pozostawaniu w kontakcie z bankiem, który bierze udział w procesie finansowania kupna mieszkania.

Zakup mieszkania od dewelopera

Kieruj się powyższymi wskazówkami, a zakup Twojej pierwszej nieruchomości przebiegnie pomyślnie i zakończy się sukcesem. Od decyzji „kupimy mieszkanie” do faktycznego podpisania aktu notarialnego może minąć trochę czasu. Musisz wybrać odpowiedni lokal i dopełnić formalności związanych z uzyskaniem kredytu. Skontaktuj się z nami, a wyjaśnimy Ci, jak wygląda zawarcie umowy z deweloperem.

Może Ci się spodobać również