Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Zakup wymarzonego „M” od dewelopera nie sprawia, że wnętrza gotowe są do natychmiastowego wprowadzenia. Inwestorzy stają przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Podpowiadamy, ile kosztuje robocizna, od czego zależy ostateczny koszt tego etapu i jaka jest cena wykończenia mieszkania za m2.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czyli jakim?

Nieruchomość od firmy budowanej zwykle kupujemy w stanie deweloperskim, co oznacza, że ostateczne wykończenie mieszkania pozostaje po naszej stronie. Mimo iż nie wszystkie firmy oferują dokładnie taki sam standard, można zakładać, że lokal na tym etapie ma już gotowe posadzki, podłączone i rozprowadzone instalacje, a czasem także zamontowane parapety i urządzenia sanitarne. Prace związane z wykończeniem pod klucz nabywca musi więc wykonać samodzielnie.

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

To, ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego, zależy przede wszystkim od rodzaju prac do wykonania oraz jakości wybranych materiałów. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost cen zarówno artykułów budowlanych, jak i stawek dotyczących robocizny, dlatego ostateczny koszt prac związanych z aranżacją wnętrz może odbiegać od tego, co znajdzie się we wstępnym kosztorysie.

Czynniki, które mają istotny wpływ na to, ile zapłacimy za wykończenie mieszkania pod klucz, to m.in.: metraż lokalu, standard aranżacji oraz region kraju, w którym nabywamy nieruchomość. Warto dodać, że w różnych częściach Polski różnice w kosztach wykończenia mieszkań mogą sięgać nawet kilkunastu procent.

Cena wykończenia mieszkania – koszty poszczególnych robót

Poniżej prezentujemy zestawienie najczęściej wykonywanych prac w ramach robót wykończeniowych. Warto zwrócić uwagę, że podawane stawki są cenami wykończenia mieszkań za m2, dlatego ostateczny koszt zawsze należy wyliczać, mnożąc stawkę za 1 metr kwadratowy przez wielkość powierzchni:

  • wylewki samopoziomujące – ok. 30 zł za m2,
  • malowanie ścian – od 10 zł,
  • gruntowanie przed malowaniem – 5 zł,
  • układanie paneli podłogowych – od 40 zł,
  • wykonywanie gładzi gipsowych – od 25 zł,
  • układanie parkietu – od 40 zł,
  • montaż płytek ceramicznych standardowych – 50 zł,
  • układanie płytek wielkoformatowych – od 60 zł.

Warto dodać, że nie wszędzie zakres robót do wykonania będzie taki sam. Wykonanie niestandardowej zabudowy lub aranżacji może wygenerować dodatkowy koszt wykończenia mieszkania, dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy aspekt tego rodzaju robót.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2?

Wiele na temat tego, ile zapłacimy za wykończenie mieszkania pod klucz, powie nam również orientacyjny łączny koszt za metr kwadratowy. Za absolutny standard uznaje się dziś ceny w przedziale 1000-1500 zł za m2. Jeśli więc nasza nieruchomość ma powierzchnię 70 mkw, ten etap inwestycji będzie kosztował nie mniej niż 70-105 000 zł. Oczywiście taka cena wykończenia mieszkania za m2 dotyczy średniego standardu – w przypadku wnętrz klasy premium łączna kwota może być nawet dwukrotnie wyższa.

Może Ci się spodobać również