Czynniki wpływające na wartość nieruchomości

Czynniki wpływające na wartość nieruchomości

Cena rynkowa Twojego mieszkania opiera się na tym, ile zainteresowani nabywcy byliby w stanie zapłacić za nie w danym momencie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy kupujący jest inny. Dla rodziny z dziećmi ważnym atutem będzie bliskość przedszkoli i szkół, a dla pary seniorów położenie lokalu na parterze lub winda w budynku. Są to czynniki wpływające na wartość nieruchomości. Jest ich oczywiście zdecydowanie więcej – w tym artykule przyglądamy się najważniejszym z nich.

Jak oszacować wartość mieszkania, by cena odpowiadała realiom rynkowym?

Na początku warto zaznaczyć, że bardzo istotny jest rodzaj sprzedawanej nieruchomości. Inne czynniki będą kluczowe dla działki rolnej, a inne dla jednorodzinnego domu. Ceny mogą również zmieniać się w czasie, na przykład w związku z nowymi inwestycjami w okolicy lub wahaniami w trendach rynkowych. W tym tekście skupiamy się na lokalach mieszkalnych. Jak oszacować wartość mieszkania? Wymieniamy najważniejsze czynniki, wpływające na cenę takich nieruchomości.

  1. Stan prawny i rodzaj rynku

    Lokale o skomplikowanym stanie prawnym – np. dużej liczbie właścicieli lub obciążone długami będą tańsze od nieruchomości, których nabycie nie wiąże się z żadnymi trudnościami pod względem formalnym. Cena za metr kwadratowy mieszkania będzie różnić się także w zależności od tego, czy dana nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego (z tzw. drugiej ręki), czy pierwotnego. Lokale w stanie deweloperskim są zazwyczaj droższe.

  2. Lokalizacja mieszkania

    Położenie nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na jej wartość. Lokale zlokalizowane w atrakcyjnych dzielnicach dużego miasta, takich jak centrum, czy w miejscach dobrze skomunikowanych, są bardziej pożądane, niż te znajdujące się na obrzeżach. Na to, jak kształtuje się cena rynkowa mieszkania, wpływa również bezpośrednie sąsiedztwo – jeśli nieruchomość jest położona tuż przy ruchliwej trasie lub uciążliwym zakładzie produkcyjnym, jej wartość będzie niższa od lokalu, mieszczącego się przy pięknym parku.

  3. Powierzchnia i stan nieruchomości

    Jeśli dane mieszkanie wymaga remontu, trzeba będzie odliczyć sporą kwotę od jego ostatecznej wyceny. Nieco droższa będzie taka sama nieruchomość, wymagająca jedynie lekkiego odświeżenia (np. malowania ścian), a najwięcej zapłacimy za lokal gotowy do wprowadzenia. Na to, ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w bloku, wpływa również wielkość nieruchomości i układ jej pomieszczeń. Duże 3- i 4- pokojowe lokale mają zwykle niższą cenę za metr kwadratowy, ale sumarycznie trzeba zapłacić za nie więcej.

  4. Wiek budynku

    Nowe budynki są zwykle droższe niż te starsze, ponieważ odpowiadają wyższym standardom technicznym i charakteryzują się większą energooszczędnością. W nieruchomościach, które liczą sobie już kilka dekad, istnieje większe ryzyko usterek. Jak sprawdzić rok budowy bloku? Możesz zajrzeć do istniejącej dokumentacji technicznej, którą będzie posiadać właściciel mieszkania, wspólnota, spółdzielnia lub urząd miasta. Ważne są również dodatkowe udogodnienia w danym budynku – winda czy dedykowane komórki lokatorskie zwiększają wartość lokali.

Od czego jeszcze może zależeć cena rynkowa mieszkania?

Istnieją również inne czynniki, wpływające na wartość nieruchomości, takie jak wygląd zewnętrzny budynku, dostępność do infrastruktury handlowo-usługowej czy poziom bezpieczeństwa w danej okolicy. Ważna jest także koniunktura rynkowa – ceny mieszkań mogą się zmieniać w zależności od tego, jak wygląda podaż i popyt. Wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości podnosi ich ceny, natomiast niepewna sytuacja gospodarcza powoduje stopniowe obniżki.
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania, sprawdź ceny nowych mieszkań w Rumi.

Może Ci się spodobać również