Czy kupno mieszkania pod wynajem to dobra inwestycja w 2022 roku?

Przez wiele lat zakup nieruchomości uznawany był za jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Szczególną popularnością cieszyło się kupno mieszkania pod wynajem – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Czy obecny rok przyniósł w tej sprawie jakieś zmiany i czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w 2022? Zapraszamy do lektury.

Rosnące stopy procentowe a inwestycja w mieszkanie w 2022 roku

Od kilku miesięcy mamy do czynienia ze zjawiskiem podnoszenia stóp procentowych. Jednym ze skutków ubocznych takiego działania banku centralnego jest m.in. zwiększenie kosztów kredytów hipotecznych. Niskie stopy procentowe zwykle zachęcają kredytobiorców do brania pożyczek na zakup własnego mieszkania, z kolei przy ich wzroście mamy do czynienia z odwrotowym trendem.

Wysokie stopy w połączeniu z inflacją i zauważalnym wzrostem kosztów życia powodują, że zdolność kredytowa wielu Polaków maleje, przez co nie są oni w stanie kupić własnego „M”. To z kolei sprawia, że bardzo wielu z nich decyduje się na wynajem, dlatego inwestycja w mieszkanie w 2022 roku nadal może okazać się bardzo korzystna.

Rosnące ceny mieszkań

Zastanawiając się, czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku, warto również uwzględnić nieustanny wzrost cen lokali. Stawki za metr kwadratowy idą w górę nie tylko w Warszawie czy innych dużych miastach, ale w całym kraju. Czyni to kupno mieszkania pod wynajem bezpiecznym sposobem lokowania kapitału, ponieważ osób zainteresowanych najmem z pewnością będzie coraz więcej.

Odrodzenie najmu tymczasowego

W ostatnich latach coraz ważniejszym elementem krajowego rynku nieruchomości był wynajem tymczasowy, związany głównie z turystyką oraz edukacją. Pandemia mocno wyhamowała rozwój tego segmentu, jednak ostatnie miesiące to dynamiczna odbudowa najmu tymczasowego. Wracanie studentów do dużych miast, coraz większe zainteresowanie podróżami czy powrót do organizacji stacjonarnych konferencji biznesowych to powody, dla których kupno mieszkania pod wynajem tymczasowy może bardzo się opłacać.

Migracja obywateli zza wschodniej granicy

Rozważając, czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w 2022, nie należy również bagatelizować czynnika, którym jest wojna za nasza wschodnią granicą. W ciągu kilku miesięcy do Polski przybyły ponad 2 miliony obywateli Ukrainy, którzy poszukują schronienia oraz komfortowych warunków do życia w naszym kraju. Warto zauważyć, że sytuacja materialna uchodźców jest bardzo zróżnicowana – nie brakuje wśród nich osób wykształconych, o odpowiednim statusie materialnym, chcących w naszym kraju ułożyć życie na nowo. Dla osób, które zastanawiają się, czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku z myślą o wynajmie może to być kolejny argument za podjęciem takiej decyzji.

Inwestycja w mieszkanie w 2022 roku – czy warto?

Powyższe czynniki to zaledwie niektóre powody, dla których warto zainwestować własne pieniądze w mieszkanie na wynajem. Rosnące ceny nieruchomości, zwiększone koszty kredytów hipotecznych czy migracje ludności na terenie całego kraju stymulują rosnący popyt na rynku najmu. Warto jednak – podobnie jak w przypadku każdej inwestycji – swoją decyzję oprzeć na dokładnych wyliczeniach, aby mieć pewność, że kupno mieszkania zapewni nam spodziewane zyski.

Może Ci się spodobać również