Co lepiej kupić — dom czy mieszkanie

Własne cztery kąty to marzenie wielu młodych ludzi oraz współczesnych rodzin. Często pojawia się pytanie, czy kupić mieszkanie o powierzchni kilkudziesięciu metrów, czy może wybudować dom? W obu przypadkach należy liczyć się z zaletami i wadami. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę najważniejszą kwestię – cenę. Nie jest to oczywiste, czy wybudowanie domu jednorodzinnego lub zakup mieszkania albo dużego apartamentu okaże się tańsze.

Przed wyborem nieruchomości należy zastanowić się, co jest tańsze w utrzymaniu: dom czy mieszkanie? Warto przeanalizować wszelkie koszty ogrzewania, zużycia energii elektrycznej i innych mediów. Niezwykle istotne jest ile osób zamieszka w danej nieruchomości. Jednej osobie bardziej opłaca się kupić kawalerkę niż duży dom, który w przypadku wieloosobowej rodziny okaże się świetną decyzją.

Jakie pytania należy zadać sobie przed wyborem domu lub mieszkania

  1. Z kim zamieszkasz w danej nieruchomości?
  2. Gdzie chcesz spędzić najbliższe 10, 20, 30, a może 40 lat?
  3. Czy cenisz ciszę i prywatność?
  4. Czy chcesz mieszkać na wsi, czy w mieście?
  5. Czy pracujesz w domu, czy w biurze?
  6. Czy chcesz mieszkać z rodziną, czy samodzielnie?
  7. Czy chcesz mieć zwierzęta?
  8. Czy chcesz mieć ogród i masz czas się nim zająć?
  9. Czy masz prawo jazdy i własny samochód?
  10. Jaki prowadzisz tryb życia, czy cenisz stabilizację, czy lubisz częste podróże, zmiany miejsca zamieszkania?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania łatwej wybrać rodzaj nieruchomości. Dom lepiej wybrać w sytuacji, gdy planujesz osiadły tryb życia i zamieszkasz z gromadką dzieci oraz psem, lecz nie jest to zawsze regułą. Duży apartament również świetnie sprawdzi się w przypadku dużej rodziny. Natomiast mieszkanie to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które preferują zmienny tryb życia.

Zalety zakupu mieszkania na sprzedaż od dewelopera

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się kupno mieszkania od dewelopera, czy może od osoby prywatnej. Warto pamiętać, że korzystając z usług biura nieruchomości, otrzymasz fachową pomoc w zakresie sporządzenia wszelkich formalności oraz otrzymasz gotowe mieszkanie pod klucz. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy sprawdzić ceny. Takie możliwości daje między innymi portal oto-dom. Mieszkanie kupisz tam w bardzo atrakcyjnych cenach. Znajdują się tam także oferty naszego biura Masko Invest, pozwalające wybrać nieruchomość w atrakcyjnych lokalizacjach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jaki rodzaj nieruchomości wybierzesz, dokładnie zastanów się nad oczekiwaniami lokalizacyjnymi.

W serwisie oto-dom mieszkanie na sprzedaż znajdziesz w atrakcyjnych lokalizacjach oraz wielu opcjach. Jednak kupując mieszkanie, nie masz całkowitego wpływu na jego położenie – możesz wybrać kondygnację i osiedle. Nie masz również wpływu na to, jakich sąsiadów będziesz mieć na klatce, u góry, lub na dole, oraz jakie inne obiekty będą znajdowały się w okolicy. Natomiast decydując się na dom, masz wpływ na jego położenie. Ty wybierasz działkę i możesz dokładnie sprawdzić, co znajduje się w jej okolicy. W zależności od Twoich preferencji możesz wybrać miejsce z daleka od sąsiadów lub w pobliżu innych domów.

Może Ci się spodobać również