Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera

Dla wielu osób zakup nowego mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jednak zanim jeszcze zaczniesz urządzać długo wyczekiwane cztery kąty, trzeba zająć się kilkoma formalnościami. Jedną z nich jest odbiór mieszkania od dewelopera, po którym sporządza się specjalny protokół. Nie zawsze proces ten przebiega bezproblemowo. Wiele osób skarży się na niedociągnięcia, braki czy usterki. Aby uniknąć takich sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?

Podczas odbierania mieszkania od dewelopera należy dokładnie sprawdzić, czy w danym lokalu wszystko jest zgodne z umową i czy dana nieruchomość spełnia nasze oczekiwania. Celem takiego spotkania ze sprzedającym jest dokładna ocena stanu nowych wnętrz.

Warto umówić się z deweloperem w takiej porze dnia, w której będziesz mieć zapewnioną dużą ilość naturalnego światła, dzięki czemu łatwo zwrócisz uwagę na wszystkie detale. Zarezerwuj sobie również odpowiednią ilość czasu – najlepiej 2-3 godziny. Ponadto, jeśli planujesz samodzielny odbiór techniczny mieszkania, zabierz kilka podstawowych narzędzi: miarkę, poziomicę, próbnik elektryczny oraz kątownik.

O czym pamiętać podczas odbierania mieszkania?

Jeśli kupujesz swoje pierwsze cztery kąty, podczas spotkania z deweloperem może pojawić się stres. Postaraj się opanować nerwy i nie spieszyć się. Możesz spisać sobie na kartce, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, dzięki czemu nie ominiesz żadnych szczegółów. Poszczególne etapy kontroli powinny obejmować:

  • Pełną dokumentację

    Odbiór mieszkania rozpocznij od upewnienia się, że otrzymujesz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak: umowę deweloperską, pomiar powykonawczy, instrukcję użytkowania, protokół odbioru mieszkania itp.

  • Stan techniczny

    Następnie sprawdź, czy ściany i podłogi są prawidłowo wykończone, równe, a tynk nie odchodzi. Posadzka powinna mieć szczeliny dylatacyjne. Odbiór mieszkania musi obejmować także kontrolę okien oraz drzwi – przetestuj ich otwieranie, zobacz, czy są szczelne i poszukaj ewentualnych rys. Nie zapominaj o instalacjach elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, sprawdzając np., czy wszystkie gniazdka są sprawne. Warto również na chwilę skupić się na sufitach, na których nie powinno być żadnych pęknięć.

  • Wyposażenie i dodatkowe przestrzenie

    Pamiętaj, że warto przeprowadzić nie tylko odbiór techniczny mieszkania, ale także sprawdzić jakość wykonania wszystkich dodatków – komórki lokatorskiej, garażu, ogródka czy balkonu (tutaj zwróć szczególną uwagę na stan mocowania balustrady). Warto również skontrolować, czy w mieszkaniu znajduje się wszystko, co zostało zapisane w umowie (np. rolety zewnętrzne).

Czym jest protokół odbioru mieszkania?

Wszelkie nieprawidłowości, znalezione podczas oględzin nieruchomości, należy zgłosić deweloperowi. Zostaną one wpisane w protokół odbioru mieszkania. Deweloper ma w obowiązku usunąć wymienione w nim usterki, braki lub niedociągnięcia, zanim wspomniany dokument zostanie podpisany przez obie strony. Dopiero, gdy nieruchomość będzie spełniać wszystkie warunki określone w umowie i będzie wolna od uniemożliwiających mieszkanie wad, można uznać odbiór mieszkania od dewelopera za zakończony.

Może Ci się spodobać również