Kompleksowy remont mieszkania to wyzwanie, które może być bardzo stresujące, zwłaszcza gdy rozpoczniesz działania bez konkretnego planu. Rozsądny harmonogram kolejnych etapów prac pozwoli Ci ukończyć je z sukcesem. Od czego zacząć remont mieszkania? Podpowiadamy.
Harmonogram remontu mieszkania to podstawa
Czy wiesz, na którym etapie generalnych prac pomalować sufit, a kiedy zamontować podłogę? Czy najpierw zacząć od montażu drzwi, czy gniazdek w ścianach? Proces wykańczania lokum może być trudny bez odpowiedniej wizualizacji celu i stworzenia planu. Najpierw zastanów się więc, jak urządzić lokal na nowo w taki sposób, aby był on funkcjonalny, estetyczny, a przy tym zapewniał komfort i swobodę codziennego życia. Starannie opracowany harmonogram remontu mieszkania pomoże Ci uniknąć nieprzemyślanych ruchów i pomyłek, które mogą sporo kosztować. Spontaniczne decyzje, mimo że często pełne kreatywnych pomysłów, nie są wskazane w przypadku prac wykończeniowych. Mogą sprawić, że generalny remont przedłuży się, a na końcu możesz wcale nie być z niego zadowolony.
Aby Twój nowy dom prezentował się harmonijnie i spójnie, wybierz odcień albo motyw przewodni, który będzie w nim dominował. Określ priorytety. Wskaż, jakie prace są dla Ciebie najważniejsze – czy np. zależy Ci bardziej na pomalowaniu sypialni, czy może metamorfozie kuchni. Następnie porównaj swoje pomysły z posiadanym budżetem. Kiedy uda Ci się opracować harmonogram, zaplanuj zakupy niezbędnych narzędzi, materiałów i akcesoriów, które przydadzą Ci się do wykończenia wnętrz. Dzięki temu będą pod ręką, gdy przyjdzie na nie pora.
Opracowując plan, określ szacunkowy czas potrzebny do wykonania następnych etapów. Doświadczenie pokazuje, że nie zawsze prace idą ściśle według planu, ale rozpiska z pewnością pozwoli Ci utrzymać czas realizacji kolejnych kroków w ryzach. Na czas trwania wykończenia domu wpływa nie tylko zakres wykonywanych prac, ale również tego, czy przystępujesz do nich samodzielnie, czy wynajmiesz profesjonalną ekipę remontową. Z reguły prace zazwyczaj trwają od około 2-3 tygodni do nawet 6 miesięcy. Bądź na to przygotowany i uwzględnij wszystkie etapy w harmonogramie.
-
Zacznij od prac konstrukcyjnych
Jeśli generalny remont lokalu ma uwzględniać prace konstrukcyjne, np. zburzenie starych i postawienie nowych ścianek działowych, a także prace instalacyjne, np. przebudowę instalacji gazowej bądź elektrycznej, wykonaj je na samym początku. Później ich realizacja będzie mocno utrudniona, a wręcz niemożliwa. W tym kroku wymień też okna, jeśli zachodzi taka potrzeba.
-
Wykonaj „mokre prace”
Następnie przejdź do prac naprawczych i tzw. mokrych. Usuń podłogi i tynki, które nie nadają się do naprawy. Odnów posadzkę, wyrównaj ściany i sufity. Możesz przeprowadzić gipsowanie i malowanie powierzchni w mieszkaniu. Nakładanie tynków tradycyjnych wiąże się z podwyższeniem wilgotności powietrza. Zadbaj zatem o właściwą wentylację podczas prac wykończeniowych. Unikaj prowadzenia równocześnie prac, podczas których wysoka wilgotność jest niewskazana, takich jak montaż drzwi albo układanie podłóg z drewna. Wybierz farby dostosowane do konkretnych pomieszczeń. Na przykład, w łazience i kuchni koniecznie postaw na preparaty wodoodporne, najlepiej o dobrej odporności na zabrudzenia. Wykonując prace wykończeniowe, pamiętaj o odpowiedniej kolejności: najpierw zajmij się sufitami, następnie ścianami, a na końcu podłogami.
-
Ułóż podłogi
Kolejne etapy remontu mieszkania to wykończenie podłóg. Niezależnie od tego, czy chcesz zamontować deski drewniane, parkiet, czy też kafelki, koniecznie zajmij się tym przed wstawieniem drzwi, ale już po wykończeniu ścian. Jeśli w generalnym harmonogramie prac uwzględnisz odwrotną kolejność i najpierw zamontujesz podłogi, bez względu na to, jak bardzo będziesz uważać, możesz je łatwo uszkodzić.
-
Wykonaj prace montażowe
Po naprawie i wykończeniu ścian, sufitów i podłóg, wykonaj prace montażowe. Obejmują one rozmieszczenie oraz instalację lamp, gniazdek czy kontaktów. Pamiętaj, aby podczas realizacji owych zadań odłączyć energię elektryczną z sieci. To zapewni bezpieczeństwo podczas prac montażowych i instalacyjnych.
-
Zamontuj drzwi
Jeśli generalny remont mieszkania uwzględnia wstawienie nowych drzwi, pracę tę wykonaj na końcu. To finalny etap wykańczania Twoich czterech kątów. Gdy wykonasz go wcześniej, skrzydła drzwiowe mogą ulec zabrudzeniom bądź uszkodzeniom, których niełatwo się pozbyć. Zwróć uwagę na to, aby drzwi czekające na swoją kolej do montażu, zawsze leżały poziomo na podłodze. Najlepiej przechowaj je w pomieszczeniu suchym. Nie wkładaj ich do pokoju o podwyższonej wilgotności, czyli w tym samym, w którym np. aktualnie malujesz ściany.
Brak właściwej dbałości o przechowywanie skrzydeł drzwiowych wraz z ościeżnicami może skończyć się nieprzyjemną niespodzianką związaną z ich odkształceniem. Jeżeli okleina zacznie puchnąć albo odklejać się, a na spodzie drzwi rozmyją się pieczątki producenta, to oznacza, że produkt został zamoczony. W takim przypadku utraci on gwarancję. W okresie przechowywania zadbaj więc o staranne zabezpieczenie drzwi i przechowywanie ich w suchym pomieszczeniu, z dala od prac wykończeniowych.