5 wskazówek dotyczących kupna pierwszego mieszkania

Zakup mieszkania to często jedna z ważniejszych inwestycji w naszym życiu. Warto zadbać o to, by była odpowiednio przemyślana, gdyż nabyty lokal zwykle ma służyć nam latami. Szczególnie nabywając swoje pierwsze „M”, warto uwzględnić szereg czynników, aby mieć pewność, że podjęliśmy słuszną decyzję. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie? Przedstawiamy 5 kluczowych aspektów udanego zakupu nieruchomości.

1. Jak wygląda zakup mieszkania? Ważna lokalizacja

Jedną z najważniejszych cech każdego mieszkania jest jego położenie. Nieprzypadkowo lokale położone w spokojnej okolicy, dobrze skomunikowane z centrum miasta, a przy tym znajdujące się w niewielkiej odległości od sklepów, szkół czy placówek medycznych cieszą się największą popularnością. Atutem osiedli mieszkaniowych jest bliskość terenów zielonych, pozwalających wypocząć zarówno najmłodszym, jak i starszym mieszkańcom.

2. Renoma dewelopera

Zastanawiasz się jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? Decydując się na zakup nowego lokalu od dewelopera, warto sprawdzić, czy firma jest godna naszego zaufania. Opinie w Internecie są ważne, jednak znacznie istotniejsze jest sprawdzenie, czy dany podmiot ma prawo własności do gruntu, na którym zamierza wybudować osiedle. Warto także upewnić się, że firma ma wymagane zezwolenia na budowę oraz nie znajduje się w stanie likwidacji lub nie jest zadłużona.

3. Kupno mieszkania – co warto wiedzieć? Prawo własności posiadacza

Wiesz już jak sprawdzić dewelopera, a jak wygląda zakup mieszkania na rynku wtórnym? Tutaj również warto upewnić się, że właściciel dysponuje odpowiednim tytułem prawnym do lokalu oraz że mieszkanie nie jest zajęte np. przez komornika. Trzeba również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest przez nikogo wynajmowane, lub czy nikt nie został w nim zameldowany.

4. Całkowity koszt zakupu

Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie, warto również sprawdzić, z jakim ostatecznym kosztem przyjdzie nam się zmierzyć i czy będziemy w stanie ponieść taki wydatek. Do ceny mieszkania często trzeba zaliczyć dodatkowe nakłady, takie jak podatek od nieruchomości, koszty wykończenia lokalu, opłata za miejsce parkingowe czy koszty notarialne.

5. Jak kupić mieszkanie? Ogólny stan techniczny i wizualny

Wiesz już, jakie kwestie formalne powinny Cię zainteresować, jeśli planujesz kupno mieszkania – co warto wiedzieć o stanie samego lokalu? Kupując nowe mieszkanie w Rumi, nie musisz przejmować się kondycją budynku. A jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego, by mieć pewność, że nie trzeba będzie przeprowadzać jego generalnego remontu? Przede wszystkim sprawdź kondycję drzwi, okien, podłogi, instalacji oraz ogólny wizualny i techniczny stan lokalu. Oszacuj koszty ewentualnej modernizacji i podejmij rozsądną, odpowiednio przemyślaną decyzję.

Kupno mieszkania to odpowiedzialna decyzja!

Wiesz już, jak wygląda zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym i co uwzględnić przy zakupie swojego pierwszego, wymarzonego „M”. Warto dokładnie przemyśleć inwestycję, by decyzji o kupnie nie podjąć zbyt pochopnie. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie lub nie wiesz, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie, dobrym rozwiązaniem będzie współpraca z biurem nieruchomości.

Może Ci się spodobać również