5 sposobów na poprawę zdolności kredytowej w 2022 roku

Wiele osób, ubiegających się o otrzymanie kredytu hipotecznego, musi mierzyć się z problemem, jakim jest niewystarczająca zdolność kredytowa. W skrajnych przypadkach jej brak może skutkować nawet odmową otrzymania finansowania. Warto jednak zdać sobie sprawę, że istnieją metody na podwyższenie zdolności kredytowej, zwiększające szansę na pozytywną decyzję ze strony banku. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na polepszenie swojej pozycji w pertraktacjach z instytucją finansową.

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Dla banku lub innej instytucji udzielającej finansowania zdolność kredytowa to po prostu możliwość spłaty przez kredytobiorcę zaciągniętego zobowiązania. Bank przy ocenie zdolności uwzględnia szereg czynników, które mogą mieć wpływ na terminowe regulowanie rat. W przypadku osób ubiegających się o kredyt hipoteczny zdolność kredytowa może ulec poprawie po rozważeniu pewnych dodatkowych kroków. Jakich? Sprawdź poniżej!

1. Zdolność kredytowa kredyt hipoteczny – sprawdzaj w różnych bankach

Pierwszym sposobem na poprawę swojej zdolności jest wyliczenie jej przez różne instytucje. Każdy bank ma swój własny system obliczania zdolności kredytowej. Może się więc okazać, że nawet jeśli w jednym z nich nie mamy szans na kredyt, inny przyzna nam finansowanie.

2. Wydłuż okres kredytowania

Czasem zwiększeniu zdolności kredytowej sprzyja również spełnienie dodatkowych warunków, np. wydłużenie okresu kredytowania. Zgodnie z ogólną zasadą, im dłuższy okres spłaty kredytu, tym wyższa zdolność kredytowa na kredyt hipoteczny.

3. Zdolność kredytowa mieszkanie – większy wkład własny

Częstym zjawiskiem jest również sytuacja, w której osoby niemające odpowiedniej zdolności kredytowej przy wkładzie własnym na poziomie 10%, zyskują ją przy zgodzie na 20-procentowy wkład. Warto dodać, że niektóre banki udzielają finansowania wyłącznie przy wkładzie własnym w wysokości 20%, dlatego zgoda na jego zwiększenie automatycznie otwiera możliwości ubiegania się o finansowanie w wielu instytucjach.

4. Spłata zobowiązań: jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

Jednym z kluczowych warunków, dzięki którym wzrasta zdolność kredytowa na mieszkanie, jest również szybka spłata dotychczasowych zobowiązań, takich jak kredyty czy zakupy na raty. Zastanawiasz się, jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową? Otóż w podobny sposób co inna pożyczka. Już sam fakt posiadania karty stanowi czynnik obniżający pozycję potencjalnego kredytobiorcy, dlatego warto spłacić zobowiązania lub uwzględnić ich konsolidację.

5. Zdolność kredytowa jak poprawić: skorzystaj z dodatkowych produktów

Twoja zdolność kredytowa może wzrosnąć również wtedy, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z dodatkowych ofert proponowanych przez bank, w którym starasz się o finansowanie. Mogą to być m.in.: ubezpieczenie samochodu, polisa na życie lub karta kredytowa. Ich wybór może co prawda zwiększyć łączny koszt kredytu, jednak pomocnicze produkty często stanowią sposób na zwiększenie zdolności.

Wyższa zdolność kredytowa? Pomoże rozmowa z doradcą

Wiesz już, czym jest zdolność kredytowa i jak poprawić swoją pozycję przy ubieganiu się o kredyt. Swoje starania o finansowanie, warto rozpocząć od rozmowy z doradcą, zyskując wsparcie eksperta i pomoc w wyborze najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego.

Może Ci się spodobać również